מהם הגורמים לאקנה ולפצעי בגרות (פצעונים)?

מחקרים מוכיחים כי הופעת אקנה ופצעי בגרות (פצעונים) והפגמים האסתטיים הנגרמים כתוצאה מחצ'קונים ומאקנה משפיעים באופן משמעותי על הביטחון העצמי, התפקוד החברתי ומצב הרוח. עם זאת, אבחון מצב העור והבנת הגורמים לפצעי בגרות ולאקנה יכולים לייעל את תהליך של טיפול באקנה ולהביא לתוצאות מהירות ויעילות יותר. האתגר המשמעותיי ביותר נוגע לזיהוי הסיבות לפצעי בגרות ולאקנה ולאבחון אינדיבידואלי ובהתאם למצב העור ולהשפעת גורמים סביבתיים נוספים כגון: תזונה, שמירה על היגיינה ועוד. הדבר מצריך ביקור אצל הרופא וביצוע כל הבדיקות הדרושות. במאמר זה תוכלו להעשיר את הידע ולהבין מה בדיוק גורם לפצעי בגרות ולאקנה.

הגורמים הנפוצים ביותר לאקנה ופצעי בגרות:

 1. שינויים הורמונאליים המתרחשים בעיקר בגיל ההתברגרות אך גם בעת המחזור החודשי, הריון, טיפולי פוריות ועוד - ייתכן שזו הסיבה הנפוצה ביותר להופעת פצעונים בעור הפנים והיא מכסה למעשה את האוכלוסייה כולה:

  בני נוער בגיל ההתבגרות - בטווח הגילאים 20 - 13, רק ברי המזל אינם סובלים מאקנה; גיל זה אף קובע אם יתעוררו בעיות נוספות הקשורות באקנה גם בעתיד. אם נקפיד על תזונה בריאה, לא נפוצץ את הפצעונים ונתייעץ באנשי מקצוע מתחום הרפואה, סביר להניח שזה יהיה סופה של פרשת האקנה. בניגוד לכך, המנטרה "גם זה יעבור" והיעדר טיפול מתאים עלולים לגרום לנזקים בעור ולצלקות בעתיד.

  נשים בהריון ובטיפולי פוריות - ההיריון גורם להשתוללות של הורמונים, כמו גם השינויים ההורמונליים במהלך טיפולי פוריות עלולים לגרום להופעת פצעי אקנה אשר קשה יותר להיפטר מהם בשלב זה מאשר בגיל ההתבגרות. העצות בנוגע להתמודדות עם אקנה של היריון זהות לאלה הנוגעות לגיל ההתבגרות:: שמירה על תזונה בריאה, הקפדה שלא לפוצץ את הפצעונים והיוועצות באיש מקצוע. הטיפול באקנה במהלך ההיריון הופך מורכב יותר נוכח העבודה, שהשימוש בתרופות ותכשירים כימיים אסור בתקופה זו.

  נשים במהלך המחזור החודשי - % 80 מהנשים סובלות מהתסמונת הקדם וסתית. התופעות הנפוצות בזמן המחזור וקודם לו הן: גודש בשינה, עייפות ובעיות שינה, כאבי בטן, כאבי שרירים ופרקים, שינויים במצב הרוח, מתח רב ולחץ נפשי. תופעות אלו גורמות לשיבוש האותות ההורמונליים שנשלחים מהמוח והן הגורם העיקרי להופעת פצעונים ואקנה במהלך המחזור. כמו כן, גם נטילת גלולות למניעת הריון ושימוש בתרופות ללא היוועצות ברופא עלולות גם הן לגרום לשיבוש הורמונאלי.
   
 2. תזונה לא מתאימה ולא מאוזנת -  ידוע זה מכבר כי צרכית מזון שומני, שוקולד, משקאות מוגזים ממותקים, משקאות אנרגיה, גרעינים ופיצוחים למיניהם ומזון מטוגן משפיעה על היווצרות פצעונים והופעת אקנה. גם בעיות משקל (תת משקל ועודף משקל) ודיאטות קיצוניות משפיעות באופן ישיר על מצב העור. למידע על תזונה נכונה לטיפול באקנה, לחצו כאן.
   
 3. "פיצוץ" הפצעונים – נדמה לנו שפעולה זו תעלים את הפצעונים, אך פעולה זו אינה תורמת בטיפול ואף עלולה להחמיר את מצב העור ולגרום לצלקות וכתמים על העור. נגיעה תכופה בפנים בידיים מלוכלכות או. ערוכו ניסוי קטן: ספרו את מספר הפעמים שבהן אתם נוגעים בפנים במהלך היום. התוצאות יפתיעו אתכם.
   
 4.  שימוש במוצרים וטיפולים קוסמטיים לא מתאימים - חשוב מאוד לבחור בתכשירים קוסמטיים שמתאימים לסוג העור ולסוג האקנה. התאמת הטיפול חשובה כדי להימנע מנזקים הנגרמים מחומרים פעילים כימיים שיש בתכשירים, מייבוש מוגבר של העור וקילופים בעור, צלקות הנגרמות כתוצאה מטיפולי פנים אגרסיביים שעלולים להותיר סימנים ולגרום לפיגמנטציה.

  המלצות לטיפול נכון:
 • היוועצות עם מומחים – לפני הטיפול מומלץ לגשת לרופא עור או דרמטולוג לאבחון מצב העור ולערוך את הבדיקות הדרושות.
   
 • שימוש בתכשירים טבעיים – חשיבות לטיפול מקדים מיד עם היווצרות הפצעונים ולאחר האבחון מוכחת על מנת להימנע מצלקות אקנה בפנים אשר נגרמות כתוצאה משימוש בתרופות ותכשירים קוסמטיים לא מתאימים, מוצרים כימיים, ובהיעדר טיפול מתאים.
   
 • שמירה על היגיינה – חיטוי הידיים לפני שבאים במגע עם עור הפנים, ניגוב הפנים לאחר שטיפה במגבת חד פעמית, החלפת ציפית לעיתים תכופות וניקוי תכווף של מברשות וספוגיות האיפור יכולים לסייע רבות בתהליך ולמנוע הדבקה חוזרת. לכתבה המלאה: (קישור לכתבה על היגיינה)
   
 • תזונה – הימנעות מתזונה עשירה בשומן וסוכרים תתרום רבות ליעילות הטיפול ותתמוך בתהליך. כמו כן חשוב להקפיד על שתייה מרובה ובייחוד בחודשי הקיץ בהן לעור יש נטייה להתייבש. לפרטים נוספים: (קישור למאמר על התזונה)
   
 • חשיפה לשמש – הקפידו על שימוש במוצרי הגנה ייעודיים לפנים בעת החשייפה לשמש.
   
 • פעילות גופנית – משפרת את זרימת הדם ותורמת לשיפור מראה העור. הרבה אנשים חושבים שהזיעה היא זו שגורמת להופעת פצעונים. למרות שהזיעה משחררת לכלוך ורעלים דרך נקבוביות העור, הרי שזרימת הדם לפנים היא תהליך ניקוי חיוני, כך ששטיפה יסודית לאחר פעילות גופנית, תצמצם את הסיכוי לסבול מאקנה.

  לסיכום, הבנת הגורם המשמעותי להיווצרות פצעונים ואקנה, אבחון מקדים ומקצועי יובילו אותך להשגת הטיפול המתאים והיעיל ביותר עבורך. במילים אחרות, חשוב להבין תחילה את הבעיה ורק לאחר מכן לפתור אותה – ולא להיפך.

  Hilée – קוסמטיקה טבעית, פיתחה במיוחד למטרה זו מוצרים טבעיים לטיפול באקנה ופצעונים, המופקים מתרכובות של צמחים איכותיים ואורגנים על מנת להעניק לך את הטיפול המושלם עבור העור שלך. המוצרים מתאימים לטיפול בכל סוגי העור ולכל האיזורים בגוף מאחר והאקנה מופיע בדרגות חומרה שונות החל מפצעונים בודדים וכלה בכמויות גדולות של פצעים מוגלתיים המופיעים לרוב על הלחיים, הסנטר, המצח, החזה, הישבן והגב. עם שימוש יומיומי במוצרי האקנה היעילים של Hilée  מצב העור שלך ישתפר באופן משמעותי.

למידע אודות ג'ל לטיפול באקנה ולמניעת אקנה מאת היילי ביו קוסמטיקס, לחץ כאן

מהם הגורמים לאקנה ולפצעי בגרות (פצעונים)?