האנטומיה של הקוסמטיקה

תיאורם של צמחי המרפא המכילים ויטמינים


וויטמינים (מהמילה הלטינית vita חיים) הינם תרכובות אורגניות בעלות אופי כימי שונה, אשר הכרחיות, בכמויות נמוכות, לביצוע תהליכים ביוכימיים ופיזיולוגיים ביצורים חיים.
גוף האדם איננו מייצר ויטמינים, או מייצר אותם בכמויות זניחות, לכן עליו לקבל אותם עם המזון, מוכנים או בצורה של פרו ויטמינים. יחד עם ויטמינים, מזון מכיל חומרים פעילים שהמחסור בהם איננו גורם למחלות. חומרים אלו נקראים דמויי ויטמינים. אלה הם ביופלבונואידים (ויטמין P), כולין, אינוזיטים, חומצה ליפואית, חומצה אורוטית, חומצה פנגמית וחומצה אלפא אמינובנזואית.

סוגי ויטמינים פופולאריים בקוסמטיקה

קיימים ארבעה סיווגים של ויטמינים. בין הראשונים הוצע סיווג אלפביתי. במקביל קיבלו ויטמינים שמות התואמים את תפקידם בגוף. למשל, ויטמין D (קלציפרול, נוגד רככת) מווסת את היחס בין הסידן לזרחן בעצמות; מחסור בויטמין זה בתפריט הילדים גורם להתפתחות הרככת. ויטמין E (טוקופרול, ויטמין הרבייה) תומך ברבייה (מהמילים היווניות tokos צאצאים, phew נושא).
סיווגם של הויטמינים בהתאם למסיסותם מבוסס על חלוקתם למסיסים בשומן ומסיסים במים. מסיסים בשומן הם ויטמינים מקבוצות A, D, E, K, F ; ומסיסים במים קבוצות B, PP, C, H, U. 
במסגרת הסיווג הכימי מחולקים הויטמינים לארבע קבוצות:

1. אליפתיים:
    חומצה אסקורבית (ויטמין C, נוגד צפדינה);
    חומצה פנגמית (ויטמין B15);
    חומצה פנטוטנית  (ויטמין B5);
    מתיונין (ויטמין U, נוגד כיבים).

2. אליציקליים:
    רטינולים (ויטמין A, נוגד קסרופתלמיה)
    קלציפרולים (ויטמין D, נוגד רככת).

3.  ארומטיים:
     פילוכינון (ויטמין K, נוגד דימום פנימי).

4.  הטרוציקליים:
     טוקופרולים (ויטמין E, ויטמין הרבייה) ;
     ביופלבונואידים (ויטמין P, מחזק הנימים) ;
     חומצה ניקוטינית (ויטמין PP, ניקוטינאמיד, ניאצין, נוגד פלגרה) ;
     פירידוקסין (ויטמין B6, נוגד דרמטיטיס) ;
     תיאמין (ויטמין B1, נוגד דלקת עצבים) ;
     ריבופלבין (ויטמין B2, ויטמין הגדילה) ;
     ביוטין (ויטמין H, נוגד סבוריאה) ;
     חומצה פולית (ויטמין B9, פולצין, נוגד אנמיה) ;
     קובלאמינים (ויטמין B12, נוגד אנמיה).

תרכובות שאינן משתייכות לויטמינים, אך מהוות בסיס להיווצרותם בגוף נקראות פרו ויטמינים. לקבוצה זו משתייכים, למשל, קרטינואידים המתפרקים בגוף ויוצרים את ויטמין A, חלק מסטרינים שהופכים לויטמין D ועוד.

צמחי מרפא המכילים ויטמינים

נביא דוגמא לתכולת ויטמינים בצמחי מרפא (פירות ורד הבר).
נתוני PhEur: חומצה אסקורבית לא פחות מ0,3%; לחות לא יותר מ10%; אפר כללי לא יותר מ5%; רכיבים זרים לא יותר מ1%.
השיטה לקביעת ריכוז החומצה האסקורבית בפירות ורד הבר מבוססת על יכולתה לעבור חמצון על ידי תמיסת נתרן דיכלורופנול 2,6  ובהמשך לעבור חיזור. נקודת שיווי המשקל נקבעת ומזוהה על ידי צביעה בורוד, המעידה על העדר חומצה אסקורבית (דיכלורופנול 2,6  נצבע בסביבה בסיסית בכחול, בסביבה חומצית באדום ובמקרה של חיזור אינו נצבע כלל).


צמחים המשמשים בתחום הקוסמטיקה הם בד"כ צמחי מרפא, גם אם לא תמיד קיבלו הכרה רשמית ככאלה. כתוצר של גוף חי הם לעיתים קרובות ידידותיים יותר עבור הגוף, מאשר החומרים המלאכותיים, ולכן נקלטים היטב ויוצרים עומס קטן יותר על חילוף החומרים. כיוון שמדובר בשילובים מורכבים של חומרים, גם השפעתם משולבת. לעיתים קרובות השפעתו של מרכיב מסוים משלימה בהצלחה את השפעתו של מרכיב אחר. חלק מהחומרים העיקריים (למשל, שומנים) מכילים, לעיתים קרובות, חומרים נוספים בעלי השפעה חיובית. יחד עם זאת, קיימים צמחים שעלולים להזיק לגוף ואף להוות סכנה של ממש. בנוסף, תגובת הגוף לחומרים מן הצומח עשויה להיות שונה; לא אחת נרשמת תגובה אלרגית לצמחי מרפא מקובלים, כגון קמומיל.


חומרים בעלי חשיבות קוסמטית עשויים להימצא בחלקיו השונים של הצמח (זרעים, שורשים, עלים, פרחים ועוד). על הכמות והמבנה של חומרים אלו משפיעים גורמים שונים: בראש ובראשונה תקופת הצמיחה, תנאי אקלים, תזונה ואפילו שעות היממה.
במטרה לאפשר השפעה משולבת (נוגדת דלקת, אנטיביוטית, מרככת ועוד) של התכשירים, מוסיפים באופן תדיר שילוב של חומרים פעילים  (ויטמינים, מינרלים, חלבונים, אנזימים, הורמונים, שמנים אתריים ועוד). ככל שתכשיר טיפוח כולל יותר חומרים טבעיים, ובמיוחד חומרים פעילים מן הצומח, כך התועלת ממנו רבה יותר.

האנטומיה של הקוסמטיקה