טיפוח זקן - המדריך המלא

מספרם של סכיני הגילוח הנמכרים בעולם פוחת והולך וייצרני הסכינים מאשימים בכך את האופנה של גידול זקן שאינה מתכוונת להיעלם. פופולריות הזקנים עתה גבוהה ביותר מאז סיום מלחמת העולם הראשונה. פסיכולוגים וספרים מגלים, מדוע הזקן עדיין באופנה והופך את הגבר למרשים.

החל מאמצע שנות העשרה ועד שנות השישים של המאה הקודמת, לא עלה בדעתם של רובם המוחלט של הגברים בארה"ב ובאירופה לגדל שיער כלשהו על פניהם.  
בשנות השישים הופיעו היפים וזקן הפך לסמל הנון קונפורמיזם. בבנקים ובחברות הגדולות גידול הזקן עדיין נתקל בעוינות  ואנשי הצווארון הלבן היו חייבים להיות מגולחים למשעי. אולם אז הגיעה שנת 2013 ובטקס פרסי האוסקר במרץ, התברר שכוכבי הוליווד רבים נטשו מזמן את סכיני הגילוח והקצף: באופנת הזקנים יש להאשים לא את ההיפסטרים, אלא גם את ג'ורג' קלוני, בראדלי קופר, ג'ייק ג'ילנהול ויו ג'קמן.

אותה שנה עברה תחת סימן הזקן וזה לא היה זקן צרפתי חביב, אלא זקן מלא אמיתי, כמו אצל חוטבי העצים. משפטנים, פקידי בנקים, יועצי השקעות, שחקנים ואפילו שחקני כדורגל, שעד אז שקדו על הגילוח, החלו באותה חריצות לטפל בזקניהם. 
ב2014 ,כאשר ייצרני סכיני הגילוח גילו את צניחת המכירות, החלו להופיע המלצות זהירות להיפסטרים לגלח זקנים, מפני שהם התרבו מדי והאחידות נוטלת מגברים את קסמם. טענה זאת נשמעה מחוקרים מאוניברסיטת ניו סאות' ויילס שבסידני: במהלך הניסוי שביצעו הם הציגו בפני גברים ונשים קבוצות של תצלומים שבהם הופיעו גברים בדרגות גילוח שונות: מן המגולחים למשעי עד בעלי זקן סמיך. בעקבות הניסוי התברר שהן הגברים המגולחים והן אלה שזקן מכסה את פניהם עד העיניים נראים מרשימים, רק בתנאי שמראה זה נדיר.


החוקרים הסבירו את תוצאות הניסוי בתופעה אבולוציונית הנקראת "ברירה שלילית מותנית בתדירות": הם הניחו שזקן מתחיל להיות אופנתי כאשר מעוטרים בו מספר מזערי של גברים, ואחרי שהאופנה תגיע לשיאה (הם ציפו שזה יקרה בשנה שעברה) היא תיעלם.
אך האופנה לא נעלמה: החלה שנת 2016 והזקנים עדיין כאן. הגברים המזוקנים עדיין מסתובבים על הבמות, מפרסמים בגדים, רוכבים על אופניים, נועלים נעלי אולסטאר, לובשים מכנסיים קצרים בצבע ורוד ורוכשים תכשירים לטיפוח הזקן. 


הם מבקרים במספרות ומרגישים מצוין בה בשעה שGilette וSchik  מצפים לקיץ חם בתקווה שהמזוקנים בכל זאת יתחרטו ויתגלחו. ואין זה חשוב ששופרם של ההיפסטרים, אתר Mashable , הכריז על מותה של אופנת הזקנים. מאז שמשפטנים ואנשי כספים הפסיקו להתגלח הזקן כבר לא נחשב למאפיינם הבלעדי של ההיפסטרים. ללא קשר למה שיאמרו אושיות האופנה, גברים נאים המעוטרים בזקן ימשיכו לרכב על אופניהם לבושים בחליפות מהודרות ברחובות מילנו ושאר מרכזי האופנה. מדוע לשכנע אותם להתגלח, כאשר הם נראים כה חביבים?


המדענים אפילו הספיקו להציע הסבר חדש: עכשיו הם מחזיקים בדעה שזקן מהווה סימן של השפעה חברתית. כך נטען במחקר חדש של אוניברסיטת מערב אוסטרליה: הם השוו בין זקני הגברים לסימנים של מספר נציגי עולם החי והגיעו למסקנה שעבור הגבר הזקן הינו גזעי באותה מידה שאף ארוך מסמל עבור קופי חוטם או פרצוף בצבע אדום עבור מקוק רזוס. ככל שהתכונה בולטת יותר, כך הפרט מושך יותר (אצל מקוק רזוס, קופי חוטם או אדם).
אולם, ההסבר הזה לא תואם את תוצאות המחקר שקדם לו (משום מה, אף הוא היה אוסטרלי) וקבע, כי בעיני נשים זיפים באורך בינוני הם המרשימים ביותר, ואילו גברים בעלי זקן מלא נראים להן כאבות טובים.

כיצד תהפוך את זקנך ליפה ביותר?

  1. בחר את העיצוב הנכון - כיום באופנה צורות טבעיות של זקן או שפם, ללא פסים מגולחים שיכולים להיות דקים מדי או מורכבים מדי. נהוג להדגיש את "עושרו ועוצמתו" של   הזקן, זה  המכונה זקן חוטבי העצים. לעצב צורה יפה בכוחות עצמך קשה למדי: עדיף להסתייע בספר שיעצב צורה נכונה בהתאם לסוג הפנים.
  2. דאג ללחות - רבים אינם יודעים ששיער הפנים הינו היבש ביותר מכל סוגי השיער שבגוף האדם. על מנת לאזן את לחות הזקן קיים מגוון של תכשירים שהנפוצים שבהם הם  שמנים לזקן. אחרי השימוש בהם הזקן לא יבלוט לכיוונים שונים ומראהו הכללי ישוב להיות מטופח.
  3. סרק את זקנך - כאשר הזקן ארוך מספיק, חייבים לסרקו. יש לעשות זאת לא פעם בשבוע, אלא פעם ביום או יותר. כלל זה חשוב עבור בעלי זקן שנראה בלתי אחיד בגלל שבילים טבעיים: לעיתים קרובות שיער בצד אחד של הפנים צומח כלפי הפנים, ואילו בצד השני בכיוון ההפוך. זה גורם למראה של זקן סתור. קיימים גם זקנים שמסתלסלים. על מנת לטפל בהם, כדאי לסרק את הזקן בכיוון הרצוי ולהתמיד בכך, על מנת "לחנכו" להיות מסודר. הזקן נראה יפה בהרבה, כאשר הוא עוצב בצורה ברורה.
  4. גדל נכון! זיפים בלתי אחידים גורמים למראה מרושל. קצב צמיחת השיער נקבע ע"י התורשה, לכן, אם הזיפים צומחים בצורת איים, עדיף לגלח אותם כליל. גם על רקע  עור פנים יבש ומחוספס הזיפים נראים גרוע, דרכם נשקפים עור מתקלף, אדמומיות ופריחות. כדאי להיעזר בתכשירי לחות מיוחדים לגברים. 

    בנוסף, חשוב לשמור על מתאר נכון של הזיפים: אפילו אם הם טרם הפכו לזקן, כדאי לגלח קווי מתאר ברורים בצוואר ובלחיים. לשם כך, עדיף לפנות לספר:  בעזרת  הסכין הוא בקלות ייצור קווים ישרים. זיפים מעוצבים יפה תמיד נראים הרבה יותר מטופחים


אנו בחברת היילי ביו קוסמטיקס - HiLee Bio Cosmetics, מציעים לכם סדרת מוצרים חדשה הכוללת שמפו לזקן אולטרה סופט, שמן לזקן על בסיס לפה וסרפד, סט בשמים להענקת ריח מושך ועוד.

למידע נוסף אודות טיפוח זקן וליצירת קשר, לחצו כאן

טיפוח זקן - המדריך המלא