מבנה העור - כיצד בנוי עור הפנים מבחינה קוסמטית?

עור הפנים ממלא בגוף האדם תפקידים רבים, לכן הוא נחקר בעיון לאורך השנים. מחקרים בנושא עור הפנים מסייעים בפיתוח תכשירי הטיפוח ובטיפול בבעיות עור מגוונות (אדמומיות, בצקות, קמטים, אקנה, פריחות ועוד). חשוב להכיר את מבנה עור הפנים על מנת לטפל בו נכון ולהתאים טיפולים יעילים. 

מבנה הדרמיס

עור הפנים, בדומה לעור כולו, בנוי משלוש שכבות: השכבה הקרנית, האפידרמיס והדרמיס. מתחת לשכבות הללו נמצאת רקמת שומן האחראית על שמנוניות העור. כך, למשל, אצל מי שעורו שמן או נוטה לשמנוניות באופן טבעי, שכבה זו עבה וצפופה והפרשותיה גורמות לשמנוניות האפידרמיס. 
השכבה הקרנית מורכבת מקשקשים מתקלפים, אשר בדרך כלל מוסרים במהלך קילוף העור. אלו הם תאים מתים שכבר אינם ממלאים בגוף כל תפקיד. קיימים מספר טיפולים שמטרתם למזער את מספר התאים שמתקרנים ומתים. זה נכון במיוחד לגבי עור יבש ורגיש שאפילו גירוים חלשים (לחות, פגעי הסביבה, התאמה שגויה של תכשיר טיפוח)  גורמים בה להתקרנות מהירה של שכבת האפיתל העליונה.


עילית העור (אפידרמיס) מורכבת ממספר שכבות: השכבה הקרנית, השכבה השקופה, השכבה הגרגרית, השכבה הקוצית והשכבה הבסיסית שכל אחת מהן בנויה מתאים חסרי גרעין המסודרים במספר שורות. תאי אפיתל משתקמים בכוחות עצמם בפרק זמן קצר למדי, אולם קיימים גם טיפולים קוסמטיים המסייעים לתהליך זה במקרים של הפרעות. כך, למשל, במקרה של עור יבש ורגיש מומלצות מסכות לחות שונות המזרזות את התחדשותן של שכבות האפיתל. עילית העור אחראית גם על גוון העור. לכך משמש פיגמנט (צבען), שמכילות השכבות העליונות של האפידרמיס. ככל שכמות הפיגמנט גבוהה יותר, כך גוון העור כהה יותר. מתחת לעילית העור נמצא דרמיס, המהווה את השכבה העיקרית של העור. דרמיס בנוי מרקמת החיבור ומחולק לשתי תתי שכבות עבות: השכבה הפטמתית והשכבה הרשתית. השכבה הראשונה מכילה מספר גבוה של נימים וקצוות של סיבים עצביים. במהלך חלק מן הטיפולים הקצוות הללו מגורים, על מנת לזרז את תהליך התחדשות עילית העור. בשכבה הרשתית נמצא מספר עצום של כלי דם ולימפה, קצוות של סיבים עצביים, זקיקי שיער וסיבי קולגן. דווקא בזכות השכבה הזו, עור הפנים נראה מוצק וחלק.

מבנה תא העור

תא העור מכיל מרכיבים וחומרים רבים, הנמצאים במצב של השפעה הדדית מתמדת. לכל אחד מאברוני התא: קרום התא, גרעין, ציטופלסמה, ליזוזומים, ריבוזומים, צנטרוזום, צנטריולים, ומיטוכונדריה, תפקיד משלו. ריבוזומים מייצרים חלבון, ליזוזומים אחראים על עיכול החומרים המזינים שחודרים דרך האפיתל, צנטרוזום על שיקום, צנטריולים מהווים חלק מן השלד התאי, קרום התא מאפשר קשר עם הסביבה והגרעין מכיל את המידע התורשתי. מיטוכונדריה מספקת אנרגיה לתהליכים המתרחשים בתא, כגון "נשימה", "תזונה" ושיקום.

האם מבנה העור משפיע על מראה הפנים?

למבנה העור ישנה השפעה עצומה על מראה הפנים. ראשית, המבנה קובע את סוג העור: יבש, שומני, רגיש, מעורב, רגיל. המומחים חוקרים את מבנה העור על מנת לפתח תכשירי טיפוח שהשפעתם תהיה מכוונת. שנית, ידע על הרכב הדרמיס והאפידרמיס מאפשר לטפל בעור באופן עצמאי. עם השנים, מתרחשת האטה של חלק מהתהליכים הפנימיים, שיקום התאים נעשה איטי יותר, התחדשותם יעילה פחות, והחומרים המזינים מתעכלים במידה פוחתת והולכת. לכן, העור מתחיל לדרוש טיפול מקיף יותר. ידע בסיסי בנושא מבנה העור והתהליכים המתרחשים בתוך התאים מאפשר בחירה נכונה של התכשיר המתאים מתוך המגוון העצום שקיים בתחום הקוסמטיקה, וכתוצאה מכך, הטיפול יעיל בהרבה.


כדי לאפשר את תפקודם המיטבי של התאים, יש להזין אותם. לכן, הטיפול היומיומי חייב לכלול פעולות פשוטות של ניקוי והזנה. קיים שפע של תכשירים משולבים המתאימים לכך. טיפוח נכון מאפשר לעור להישאר רענן, צעיר, מוצק ומבריק לאורך שנים.

תרומתם הגדולה של הויטמינים לעור

ויטמין A (רטינול) - משתתף באפיתליזציה של הרקמות ומאפשר בכך את השלמות המבנית של רקמות האפיתל ווויסות תהליך השיקום. ויטמין A בריכוז 0,025 – 0,3% נכלל בתכשירי טיפוח המיועדים לעור פנים יבש ורגיל, לעור מזדקן, וכן לעור שמן עם נטייה לאקנה.
ויטמין F (שילוב של חומצות שומן בלתי רוויות לינולאית, אלפא – לינולנית, ארכידונית) זוכה לשימוש נרחב בתכשירי הטיפוח עקב יכולתו לזרז את תזונת העור ולגרום בכך להסדרת תהליכי השיקום ופעילות קולטני החום, הפחתת היובש והגברת לחץ טורגור וגמישות העור. המחקרים מעידים על ההשפעה החיובית של ויטמין F על צמיחת סיבים אלסטיים והתנפחות סיבי קולגן, התחלקותם והתחדשותם של תאי עילית העור וכן על הצטברות בעור של חומצות שומן, שומנים בלתי רוויים וגליקוזאמינוגליקן. ויטמין F בריכוז 3 – 7% משמש בתכשירי ניקוי, ריכוך והזנה המיועדים, בעיקר, לטיפול בעור פנים יבש ומזדקן.


ויטמין E (טוקופרול) - מסדיר את ריכוז השומנים ברקמת השומן התת עורית, מאיץ את זרימת הדם והלימפה, מאיץ את ייצור הקולגן בעור ומפחית את רגישות העור. ויטמין E בריכוז 0,02 – 0,4% נכלל בתכשירי ניקוי, לחות והזנה רבים המיועדים לטיפול בכל סוגי העור, בדרך כלל בשילוב עם ויטמינים נוספים. 

ויטמין C (חומצה אסקורבית) - שייך לקבוצת ויטמינים מסיסים במים, אשר השימוש בהם בקוסמטיקה מונעת הוא נדיר, וברך כלל ניתן לצרוך אותם כחליטות ותמציות צמחים. ויטמין C משפיע לטובה על סנתוז מלנין וקולגן העור, חילוף של רב סוכרים וחומצות גרעין, ומפחית את רגישות העור וכמות הפיגמנט. יעיל מאוד במקרים של הזדקנות העור. 

בשנים האחרונות גוברת התעניינות בויטמינים מקבוצת B: B1 (תיאמין), B6 (פירידוקסין), B12 (ציאנוקובלאמין), B13 (חומצה אורוטית). תכשירים המבוססים על ויטמינים אלו מומלצים לבעלי עור יבש על מנת להסדיר את תהליכי חילוף חומרים. 
נמצא קשר פיזיולוגי הדוק בין ויטמינים שונים, למשל, השפעה מחזקת הדדית בין הויטמינים A וD, A וC, A וB1 ועוד. לכן, מומלץ מומלץ לשלב בין תכשירים המכילים ויטמינים, במיוחד באלו השומרים על היחס הקיים בין הויטמינים בטבע.
 

מבנה העור - כיצד בנוי עור הפנים מבחינה קוסמטית?